Здравата имунна система намалява риска от грип и вирусни инфекции. Има естествени начини за подсилване на имунитета, с които можете да си осигурите здраве в сезона на вирусите.

Дори малка промяна в диетата и навиците може да направи имунната ви система достатъчно силна, за да ви предпази от всяка вирусна инфекция. Тези полезни съвети са лесни за спазване и безценни за вашето здраве.

 

 

 

1. Ограничете стреса

Хроничният стрес потиска имунния отговор на организма, отделяйки хормона кортизол. 

Кортизолът пречи на Т-клетките (белите кръвни клетки, известни още и като лимфоцити) да възпроизвеждат и приемат сигнали от тялото. 

За да поддържате нивата на стрес под контрол, много помага практикуването на йога, медитация и дихателни упражнения.

2. Спете достатъчно

Стресът води и до липса на сън, която на свой ред може да активира възпалителния имунен отговор, намалявайки активността на Т-клетките в тялото. Това може да отслаби имунната ви система и ефективността на ваксините. Затова опитайте да спите в продължение на поне 7-8 часа. Ако редовно ви се налага да пътувате в различни часови зони, приемайте 2-3 мг мелатонин, за да нулирате циркадния ритъм.

 

 

3. Бъдете активни

Доказано е, че редовните тренировки укрепват не само тялото, но и имунната система. Физическите упражнения мобилизират Т-клетките, които предпазват организма от инфекции. Въпреки това прекалено строгите и интензивни тренировки отслабват имунитета, правейки ви податливи на грип и вирусни инфекции. Натоварвайте се умерено според личния ви тонус и физическо състояние. Когато фитнесът е затворен, можете да замените обичайната си тренировка с домашна.

4. Постойте на слънце

Излагането на естествена светлина е един от основните начини за производство на витамин D в нашето тяло. Той е от съществено значение за здравословното функциониране на имунната система, тъй като помага на организма да произвежда антитела. Ниските нива на витамин D се определят като една от основните причини за дихателни проблеми. Можете да си набавите необходимата дневна доза слънчеви лъчи дори вкъщи или в офиса. Предвидете 10-15 минути на балкона или до прозореца на слънце по време на обедната почивка или телефонен разговор.

5. Намалете алкохола

Ограничете приема на алкохол до максимум една напитка на ден, тъй като прекомерната употреба може да наруши имунната система. Умерената консумация на алкохол обаче може да бъде полезна за цялостното здраве на организма. Чаша вино или бира дневно могат да ви предпазят от депресия.

6. Спрете цигарите

Тютюнопушенето е вреден навик, който има отрицателно въздействие както върху вродения, така и върху адаптивния имунитет. Цигарите не само увеличават риска от рак, но и водят до развитие на вредни патогенни имунни реакции. Никотиновите лепенки и електронните цигари са по-малко вредни алтернативи.

 

7.  Яжте плодове и зеленчуци

Зеленчуците, плодовете, семената и ядките са заредени с хранителни вещества, които са от съществено значение за имунната ни система. Ежедневната им консумация значително повишава имунитета. За здрав черен дроб кръстоцветните зеленчуци като кейл, броколи и зеле трябва да бъдат включени в ежедневната диета. Здравият черен дроб осигурява естествения процес на детоксикация на организма.

Поговорката „ябълка на ден държи доктора далеч от мен“ е вярна, тъй като консумацията на витамини засилва имунната система. Включете в менюто си разнообразни плодове и ще си осигурите вкусна защита от досадните вируси. Не забравяйте и ядките – суперхана, богата на здравословни мазнини, протеини, фибри, антиоксиданти, витамини и минерали.

Ето още няколко вкусни начина да си осигурите здрава имунна система:

Моркови, зеле и кайсии за бета каротин. Той се превръща във витамин А, който е от съществено значение за силната имунна система.

Портокали, ягоди и броколи за витамин С. Той повишава нивата на антителата в кръвта и спомага за диференциране на лимфоцитите (белите кръвни клетки), което помага на тялото да определи какъв вид защита е необходима.

Яйца, сирене, тофу и гъби за витамин D. Той регулира производството на протеин, който избирателно убива инфекциозни агенти, включително бактерии и вируси.

Фасул, ядки, зърнени храни и морски дарове за цинк. Той помага на клетките в имунната ви система да растат и да се диференцират.

Мляко, яйца и ядки за протеин. Той е ключов градивен елемент за имунните клетки и антитела и играе решаваща роля за подпомагането на работата на имунната ни система.

Банани и боб за пребиотици. Пробиотиците и пребиотиците спомагат за засилване на здравето на микробиома, който от своя страна поддържа нашата имунна система.

Вода, плодове и супи за хидратация. Не забравяйте да поддържате организма си добре хидратиран. Дори леката дехидратация може да причини физически стрес за тялото. Жените трябва да се стремят да консумират поне 2,7 литра течности дневно, а мъжете – 3,7 литра.

 

 

8. Набавете си важните витамини и минерали

Витамините А, В6, С, D и Е подпомагат увеличаването на силата на имунитета. Витамин С, който се съдържа в цитрусовите плодове, оказва най-значителен ефект от всички останали и липсата му може да причини редица заболявания. Ако менюто ви не е достатъчно разнообразно, можете да приемате витамините и под форма на хранителни добавки.

Растителните екстракти и билки като ехинацея, бъз, андрографис, астрагал и AHCC (активен хемицелулозен компонент) помагат за намаляване на продължителността и тежестта на заболяването. Приемът на достатъчно витамини и минерални осигурява необходимите хранителни вещества за силна имунна система.

Ако все пак се случи да се разболеете, е добре да знаете, че протеините много подпомагат възстановителния процес. Протеиновите шейкове могат да дадат на тялото ви това, от което се нуждае, когато нямате апетит.

Най-важното хранително вещество, когато се чувствате слаби и отпаднали, е протеинът. Нуждаем се от протеин за сила и за поддържане на телесното тегло. Протеинът се бори с умората, но също така помага на организма да изгради антитела за борба с инфекциите.

Разгледайте нашата богата гама от продукти за здравето тук.