Протеин на прах, приготвен като шейк – тази традиционна рецепта е позната на всички ни. Но с правилния протеин можете да сътворите истински шедьоври в кухнята. Разберете кои протеинови прахове са подходящи за готвене и как можете да ги използвате за приготвяне на вкусни закуски, десерти и най-различни печива.

Протеинът подпомага изграждането на мускулна маса, мускулната регенерация и дори свалянето на излишни килограми. Ако ви е омръзнало от еднообразните протеинови шейкове, можете да използвате протеина в смес за палачинки, сладкиши, кексове, мъфини, сладолед, тесто за хляб, блат за пица.

Предимството при готвене с протеин на прах е, че той може да се използва във всяка диета. Независимо дали суроватка, казеин или зеленчуков прах (соев, оризов, конопен или грахов протеин) – всеки продукт намира своето място в кулинарния свят. Друг голям плюс е, че богатите на протеини ястия засищат за по-дълго време.

Рецепти със суроватъчен протеин

Суроватъчният прах е висококачествен суроватъчен протеин от хранителна гледна точка, тъй като съдържа всички основни аминокиселини. Той е лесно смилаем и бързо осигурява енергия на тялото ви.

Суроватъчният протеин може лесно да се смесва с останалите съставки като брашно, бакпулвер, яйца, масло и захар. Никога обаче не трябва да заменяте брашното едно към едно със суроватъчен прах, тъй като той няма адхезивни (слепващи) свойства.

Правилото тук е да замените ¼ от брашното със суроватка. Например, ако имате нужда от 200 г брашно за протеинови мъфини, тогава използвайте 150 г брашно и 50 г суроватка.

Препоръчително е също така винаги да добавяте сочна съставка към тестото – например настъргана ябълка, тиквичка, морков, сладък картоф. Това поддържа тестото влажно. В противен случай суроватката може бързо да направи тестото прекалено сухо.

Суроватъчният прах не е подходящ за протеинови палачинки и хлебчета – те стават твърде сухи и недостатъчно пухкави. Подхожда добре на протеинови блокчета, енергийни топки и плодови сладкиши.

Готвене с казеинов протеин

Казеинът също е суроватъчен протеин, който се получава от мляко и съдържа всички основни аминокиселини. Той се резорбира много бавно от тялото и затова е идеален за дълга почивка след упражнения или преди сън.

Когато се изпече обаче, той реагира много по-различно от суроватката. Ако го разбъркате в течна храна (кисело мляко, коктейли) или течно тесто, консистенцията веднага става кремообразна и кадифена.

Най-добре можете да разпознаете това явление при смесване с кисело мляко – изпробвайте го. Казеиновият протеинов прах е подходящ за приготвяне както на пудинги, смутита и ястия с кварк, така и на печени изделия като палачинки и хлебчета.

В пряко сравнение, казеинът прави ястията по-плътни и пухкави, докато суроватката съответно по-редки и течни.

Готвене с многокомпонентен прах

Това е прахова смес от суроватка, казеин и пилешки яйца – практически всеобхватният сред протеиновите прахове.

Той е най-добрият протеинов прах за готвене. Особено подходящ е за протеинови палачинки, пухкав хляб и сладкиши.

Въпреки това е важно да се обърне внимание на качеството, за да се постигне перфектен резултат при готвене. Ако протеиновият прах не е с достатъчно добро качество, вашето печиво може да бъде незадоволително.

Многокомпонентните прахове не са подходящи за енергийни барове, защото се получават твърде сухи.

Готвене с веган протеин на прах

Веган протеиновите прахове също са подходящи за готвене. Лесно се усвояват от организма, но навлизат в кръвта малко по-бавно от своя животински еквивалент. По правило веган протеинът по нищо не отстъпва на животинския протеин на прах.

Какви веган протеинови прахове има? Соевият протеин е много популярен. Той е идеален за печене, тъй като действа и като свързващо вещество, така че можете да се справите много добре и без яйца. Неслучайно соевото брашно се счита за перфектен заместител на яйцата.

Праховете от ориз, грах, коноп и сладък лупин също са веган протеинови прахове. Те се различават главно по вкуса. Соята и оризът са вкусово неутрални. Грахът и конопът имат свой собствен, според мнозина „пясъчен“, вкус. При плодовите сладкиши обаче това не се забелязва. Оризовият протеин е много подходящ за домашно приготвени протеинови блокчета или мъфини.

Граховият протеин има протеиново съдържание около 80 процента. Конопеният протеин осигурява много фибри, незаменими мастни киселини и ензими. Оризовият протеин е перфектен хипоалергенен протеинов източник, който се понася много добре и има ниско съдържание на въглехидрати и мазнини.

Как да използваме протеина правилно?

За да постигнете меки палачинки, сочни сладкиши или пухкав хляб, трябва да имате предвид някои особености на готвенето с протеин. Както вече споменахме, никога не замествайте напълно брашното с протеин на прах, в противен случай то ще стане сухо или дори жилаво. Оптимално е да замените 25 процента от количеството брашно с протеинов прах.

Уверете се, че избраният протеин на прах е подходящ за съответната рецепта. Протеиновият прах силно абсорбира течности. Можете да се справите с тази особеност като добавите сочни „омекотяващи“ съставки като цвекло, настъргана тиква, намачкан банан, кисело мляко, яйца.

При рецептите без глутен трябва да се внимава, защото понякога е необходимо използването на допълнително свързващо вещество (например брашно от жълт кантарион, соево брашно, ксантанова смола).

Намалете количеството на захарта, ако използвате овкусен протеинов прах. Праховете от ванилия, кокос и шоколад придават допълнителен вкус. Това ги прави перфектни за палачинки, гофрети, мъфини и сладкиши.

Температурата на печене и времето за готвене в рецептата остават същите.

Разваля ли се протеинът при готвене?

Отговорът е категоричен – не. Както животинският, така и растителният протеин са устойчиви на топлина и не се развалят или разграждат по време на печене или готвене. Вкусовите им качества също остават непроменени.

Тялото може да абсорбира топлинно обработения протеин също толкова добре, колкото и когато е „суров“. Разбира се, същото се отнася и за богатите на протеини храни, които са печени, пържени или варени (месо, риба, яйца, леща, тофу).

Има ли нисковъглехидратни рецепти с протеин?

Протеиновите прахове са чудесни за нисковъглехидратна диета, но все пак съдържат известно количество въглехидрати. С тях можете да си направите отлична домашна закуска преди тренировка.

След интензивна тренировка мускулните клетки са отворени и трябва да се запълнят с въглехидрати и протеини. За по-малко въглехидрати можете да замените пшеничното брашно с други видове, които имат по-високо съдържание на протеини.

Такива са брашната от елда, лимец, бадеми, ориз, кокос, нахут. При всички алтернативи обаче е важно да увеличите малко количеството течност в тестото, защото те абсорбират повече влага.

Независимо дали се храните веган, нисковъглехидратно, без захар или без глутен – има по нещо за всеки. Всички здравословни рецепти имат една и съща тайна съставка: протеинов прах. Приятно готвене и добър апетит!